FOR YOUR VEHICLE
FOR YOUR VEHICLE
Per Car Quantity: 2
Includes: 1 Brake Rotor
Rotor Pattern: Blank
Position: Rear
Part Number: PRP-48053
Fitments: Police Package
| Description | Brake Rotor |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 16.5 mm |
| Bolt Hole Quantity | 6 EA |
| Center Hole Diameter | 78.5 mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Disc Finish | Fully Coated GEOMET |
| Discard Thickness | 18.5 mm |
| Hat Finish | Fully Coated GEOMET |
| Height | 85.4 mm |
| Inside Diameter | 78.5 mm |
| Nominal Thickness | 20 mm |
| Outside Diameter | 345 mm |
| Overall Height | 85.4 mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 139.7 mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.5 mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Surface Type | Smooth |