FOR YOUR VEHICLE
FOR YOUR VEHICLE
Per Car Quantity: 2
Includes: 1 Brake Rotor
Rotor Pattern: Blank
Position: Front
Part Number: PRP-40043
| Description | Brake Rotor |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 15.3 mm |
| Bolt Hole Quantity | 6 EA |
| Center Hole Diameter | 85 mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Disc Finish | Fully Coated GEOMET |
| Discard Thickness | 25 mm |
| Height | 68.4 mm |
| Inside Diameter | 85 mm |
| Nominal Thickness | 28 mm |
| Outside Diameter | 300 mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Surface Type | Smooth |